Planetarium Śląskie

wp_20161117_10_24_04_rich

Będąc nieopodal nie mogłem przejechać obojętnie  koło tego miejsca. Zapraszam do króciutkiej relacji. Planetarium Śląskie swą ofertą wychodzi głównie do edukacji szkolnej. Prezentuje seanse poznawcze zw wielu astro tematach. Seanse dla zwiedzjących takich jak ja odbywają się od wt – pt o godzienie 17 oraz w soboty (częściej).

Mnie trafiło się być w czasie lekcji dla szkoły podstawowej o tematyce zmieny położenia gwiazd na niebie w zależności od pory roku. Seans trwał ok 45 min, prowadzący starał się opowiedzieć dzieciom jak to się dzieje że gwiazdy na niebie się zmienieja w zależności od  pory dnia i roku. Bardzo miła lekacja dla mnie, ale czy dla dzieci…. ? Najbradziej oblegany z pewności na przerwach pomiędzy seansami sklepik ze słodkościami.

Po seansie, wraz z kilkoma klasami udałem się do obserwatorium gdzie pikenie prezentuje się 30 cm luneta (refraktor) w pełni sprawna i używana. Pan prowadzący pokazł dzieciom jak działa teleskop soczewkowy, pokazał również lustro pierwotne z teleskopu newtona. Bardzo miło spędzone przedpołudnie.