Serce i Dusza czyli IC1805 oraz IC1848

Serce i duszę każdy ma… chyba, ale czy ją kiedykolwiek widziałeś ? To może chcesz zobaczyć jak ja szukałem swoich ? Zapraszam to artykułu.

SERCE (z Wiki)
Mgławica Serce (również IC 1805) – obszar H II (również mgławica emisyjna) znajdujący się w konstelacji Kasjopei w ramieniu Perseusza Drogi Mlecznej. Mgławica ta kształtem przypomina ludzkie serce. Znajduje się w odległości około 7500 lat świetlnych od Ziemi i rozciąga na niemal 200 lat świetlnych.

Mgławice Serce (po lewej) i Dusza, jasna mgławica w centralnym miejscu zdjęcia to IC 1795.

Jasne czerwone światło IC 1805 jest emitowane przez najczęściej występujący pierwiastek: wodór. Mgławica Serce jest powiązana z mgławicą Dusza (IC 1848). W samym centrum Mgławicy Serce znajduje się gromada otwarta Melotte 15.

DUSZA (z Wiki)
Mgławica Dusza (również IC 1848) – obszar H II  znajdujący się w konstelacji Kasjopei w ramieniu Perseusza Drogi Mlecznej. Znajduje się w odległości około 6000 lat świetlnych od Ziemi. Nazwą IC 1848  określa się też powiązaną z Mgławicą Dusza gromadę otwartą odkrytą przez Edwarda Barnarda prawdopodobnie w późnych latach 90. XIX wieku. Gromada ta podświetla mgławicę, a jej jasność wynosi 6,5.

OD AUTORA O ZDJĘCIU
Użyty po raz pierwszy setup. Bez guidingu, prowadzenie samego montażu. Tym razem z obiektywem Samyanga 135mm F/2.0 przymkniętym do F/2.4. To całkowicie manualne szkło zdaje się być doskonałym astro-narzędziem. Obiektyw z bagnetem canona podpięty został przez złączkę ZWO do kamery ASI071MC PRO. W złączkę wkręciłem filtr uv/ir cut.
Zebrałem 72 pojedyncze ekspozycje po 180 sekund każda, nadawało się jedynie 48 sztuk. Klatki kalibracyjne czyli darki i flaty.
Zdjęcie popełniłem w noc z 2/3 stycznia na działce w Olszance.

Ze względu iż nie mam serca do postprodukcji z pomocą przyszedł nieoceniony Artur Piróg.