Ścierzka dydaktyczna: Śladami Gauczyńskiego

Kim był Konstanty Ildefons Gałczyński – podpowie Wikipedia

Wokół domu w którym mieszkał, położonego nieopodal leśniczówki Pranie nad jeziorem Nidzkim powstała ścierzka dydaktyczna  wijąca się wśród wyjątkowych okazów pomników przyrody.  Zapraszam do krótkiej fotorelacji.
Konstanty mieszkał i tworzył swoją poezję w niesamowitych warunkach przyrodniczych. Z okna widział jezioro Nidzkie, do 800 letniego dębu wystarczył 10 min spacer. Podobnych okazów przyrodniczych jest w okolicy więcej.
Ścierzka Dydaktyczna: Śladami Gauczyńskiego to około godzinny spacer  nie spiesznym tempem po pobliskiej okolicy nieopodal leśniczówki  Pranie. Z jednej strony wędrujemy nad brzegiem jeziora Nidzkiego a z drugiej mijamy malownicze  bagna.
W domu Ildefonsa powstała ekspozycja poświęcona jego twórczości i życiu. Znajdują się tam rękopisy, listy, tomiki poezji jak i przedmioty którymi poeta otaczał się na co dzień.  W lesie niedaleko szosy natknąłem się na miejsce gdzie zapewne spacerował, postawiono tam pomnik upamiętniający jego ulubioną sosnę „?”. Która to dokładnie  była nie wiadomo, bo w okolicy jest ich wiele.

Będąc na miejscu warto również podjechać do Wojnowa i obejrzeć jeden z trzech w Polsce klasztorów sióstr prawosławnych. W klasztorze znajduje się małe muzeum. Wstęp bezpłatny.

Z racji braku w internecie dokładniejszego przebiegu ścieżki udostępniam ślad gps i kilka zdjęć.

[sgpx gpx=”/wp-content/uploads/gpx/dydaktyczna_Galczynskiego_gpx.gpx”]