GoPro Night TimeLaps

Temat twórczości po zmierzchu z użyciem GoPro wałkowany był wiele razy, postaram się odpowiedzieć Wam na pytanie, czy to naprawdę działa ?


1. Opis funkcji
2. Przykłady empiryczne
3. Balans bieli
4. Montaż
5. Zasilanie

GoPro, szczególnie w  najnowszej swojej odsłonie Hero 4 poprawiło znacząco pracę urządzenia po zmroku. Nie mówimy tutaj o filmowaniu przez przednią szybę jadącego samochodu choć i to jest całkiem przyzwoite, a o TimeLaps. Czyli zdjęciach seryjnych wykonany przy użyciu dłuższej ekspozycji.
Producent w tym trybie udostępnił kilka opcji, ekspozycję 2s, 3s, 5s, 10s, 20s,  30s  oraz auto. Trybów  2s, 3s oraz 5s używamy w aglomeracji i jej otoczeniu. Ruch uliczyczny to zdecydowanie 2s ekspozycja, miasto w dali to 5 sek ekspozycja.
10s oraz 20sek używamy do pstrykania nieba gdy jest  na nim księżyc. Gdy jest on w  pełni i mocno świeci, spokojnie użyjmy 5s trybu.
Tryb 30s używamy gdy chcemy uchwycić mnogość gwiazd kompletnie czarnego nieba.
Tryb auto używamy w trakcie zachodu słońca, wschodu słońca. W tym trybie maksymalny czas  naświetlania to 2s. Mnie osobiście  udało się uchwycić nim oszałamiające pioruny.

Przykład 2sek ekspozycji (ProTune Off; ISO auto, whitebalnce auto):

Przykład 5sek ekspozycji (ProTune on, ISO100, whitebalance 3000k):

 

Ekspozycja 30 sekund. Pierwsza fotka ISO400, druga ISO800

(przykładowy film złożeny z 30sek soon)

(na filmie pod koniec można zauważyć Plejady)

Przykład ekspozycji auto. Burza złapana w Bieszczadach.

 

Dla zdjęć gwiazd balans bieli ustawmy na 3000k lub native. By uchwycić Drogę Mleczną iso 800 (max). Można pstrykać na 400 ale wówczas aby efekt był coś warty należy z kilku klatek zmontować jedno ujęcia. O tym jak to zrobić będzie w innym wpisie.

Jak zamontować nasze GoPro do Night Time Laps ? Na pewno statyw. Obudowa zamknięta, ryzyko osadzającej się rosy nad ranem jest duże a szkoda  by sprzęt nam zawilgotniał.

Pamiętajcie, że bateria starczy na około 90 minut. Jeżeli robimy ekspozycję 30sek, to wyjdzie nam 180 zdjęć. Po 25kl/sek to po złożeniu da nam film długości ok 7sek.
Czy istnieją sposoby na wydłużenie tego czasu ? Tak. Nawet kilka. Najprostszy to BatteryBackPack. Przedłuży nam prace dwukrotnie, a sam film z nocy do 14sek. Można oczywiście żonglować większą ilością baterii ale kamera raz ruszona (zdjęta ze statywu) w to samo miejsce  już nie wróci, będzie  przesunięcie, zachwiana zostanie płynność materiału.
Ja stosuje przy długich seriach trochę ryzykowną metodę. Używam otwartej obudowy, wyjmuje akku GoPro i podłączam kabelkiem zewnętrzne  źródło zasilania. PowerBank GP 10400 mAh starcza  na 18h pracy kamery w temperaturze pokojowej. W zimną noc czas ten się oczywiście zmniejszy, ale i tak będzie to długo.  W wakacje, od zachodu po wschód słońca.

Night Time Lasp to super zabawa. Uzależnia, bardziej niż samo filmowanie. Zresztą nie tylko Night Time Laps, Day Time Laps jest równie fajny. Pochwalcie się w  komentarzach własnymi Lapsami.