Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

tel0-8

Frombork miasto nad Zalewem Wiślanym pomiędzy Tolkmickiem a Braniewem. W mieście tym znajduje się….

W mieście tym znajduje się przepiękna Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła.
Czas umila również port rybacki obsługujący jednocześnie połączenia Żeglugi Gdańskiej do Krynicy Morskiej. Obiad zjeść można w licznych smażalniach ryb, piwa napić się w nielicznych kawiarenkach.
Przy bezchmurnej pogodzie wieczorową porą można udać się około 1.5km w kierunku Ronina do Parku Astronomicznego.

Już na pierwszy rzut oka wywiera on niesamowite wrażenie. Wszystko z zewnątrz aż pachnie nowością i nowoczesnością. A co czeka nas w Parku Astronomicznym ?
Ponieważ miejsce to jest pod patronatem Muzeum Mikołaja Kopernika znajdziemy tu piękną kolekcję historię astronomii. Wszystkie teleskopy-eksponaty są utrzymane w technicznej sprawności. Oznacza to, że możemy cofnąć się np. do 1883 roku i wczuć się w role ówczesnego naukowca wprawiając ważce nawet 800kg teleskopy w ruch za pomocą jednej ręki. Techniczny majstersztyk.

Najstarsze teleskopy to refraktory (soczewkowe). Ich długość kiedyś dochodziła nawet do 40m. Eksponaty znajdujące się w muzeum maja po kilka metrów długości i są średnicy 250mm – 300mm.
Spotkamy tu również replikę pierwszego montażu paralaktycznego, mosiężne teleskopy słoneczne czy teleskop newtona którego używał Kazimierz Kordylewski, odkrywca Pyłowych Księżyców Ziemi.

Do zdecydowanie nowszych konstrukcji znajdujących się na wyposażeniu muzeum można zaliczyć 650mm teleskop newtona konstrukcji kratownicowej (jeden z największych w Polsce), wspomniany przed chwilą newton Kordylewskiego, czy udostępnione do obserwacji dla odwiedzających wieczorową porą dwa teleskopy. Pierwszy z nich to MAK o średnicy 150mm a drugi to 30letni refraktor. Oba wyposażone są w napędy by swobodnie  móc upajać się widokiem gwiazd  nie męcząc się ciągłą pogonią z obserwowanym obiektem.

Zdecydowaniem najnowocześniejszym teleskopem udostępnionym dla zwiedzających jest refraktor słoneczny Lunear o średnicy 60mm. W połączeniu z montażem paralaktycznym i napędem obu osi SynkTrek stanowi nie lada gratkę dla odwiedzających muzeum w pełnym słońcu.

Muzeum dysponuje jeszcze szeregiem innych teleskopów zarówno muzealnych jak i nowocześniejszych, posiada kamerę CCD, projektor wraz ze stosownym oprogramowaniem tak by nawet w czasie niepogody zaspokoić głód odkrywania nowych światów.

Na terenie Parku Astronomicznego znajdują się tarasy widokowe, takie by obserwator przebywający z własnym sprzętem mógł skorzystać z przepięknego, ciemnego nieba. Upajać się widokiem gwiazd, drogi mlecznej czy śledzić planety układu słonecznego.

Linki:
Muzeum Mikołaja Kopernika
Park Astronomiczny
Frombork
Żegluga Gdańska