Pierwsze kroki – DARKi, BIASy i ISO

astrowil
Ile klatek składasz ? A czemu nie 100 ? A jakie ISO do tej ekspozycji a jakie do tamtej ? Każdy zadaje sobie to pytanie. Weterani wiedzą dobrze a zaczynający łapią się za głowę. To ile z czym i po co ?

Poproszony o pomoc Janusz Wiland z PTMA Warszawa w gąszczu pytań od amatora do profesjonalisty zdradził swoje tajemnice :)

Zdjęć robimy między 30 – 40 na maxa 50. Więcej nie ma po co. A jak dobrać ekspozycję i ISO ? Posłużymy się przykładem Canona modelem  550D. Jego natywna czułość matrycy to ISO800. Ustawiamy takową, wybieramy odcinek nieba który chcemy uwiecznić i strzelamy. Zdjęcia robimy wydłużając czas ekspozycji aż uzyskamy zadowalające nas naświetlenie. O gwiazdach w ruchu na razie nie myślimy. Ma być odpowiednio naświetlone.
Gdy już znamy wartość długości ekspozycji dla ISO800 przyglądamy się gwiazdom. Jeżeli są w ruchu, ponosimy ISO skracając czas ekspozycji. ISO 1600 czas /2 ISO 3200 czas /4. Tym sposobem uzyskujemy identyczne naświetlenie skracając ruch gwiazd  na zdjęciu. Pstrykamy serię 30 – 40 zdjęć. Co kilka fotek warto sprawdzić czy prowadzenie jest poprawne i wprowadzić ewentualną korektę.

Darki
Darki to zestaw identycznych zdjęć jak ekspozycji nieba z tym że należy zasłonić obiektyw oraz UWAGA wizjer.
Jeżeli wykonaliśmy serię 40 zdjęć przy ekspozycji 60sek, ISO 1600 to darki wykonujemy dokładnie tak samo. 40 min ekspozycji nieba i 40 min robimy darki. Maja być identyczne  tylko zasłonięte. Liczy się tutaj temperatura otoczenia, by było identycznie jak w czasie robienia zdjęć. Dlatego darki robimy zaraz po foceniu nieba a nie na drugi dzień czy rano.

Biasy
Biasy to zestaw Darków ale o najkrótszej możliwej ekspozycji. Dla wspomnianego Canona, to 1/4000 sek.

Zestaw  takich 3 gatunków zdjęć wrzucamy do DDSa celem zestakowania.